STUDIA HISTORIA

ISTORIC STUDIA HISTORIA

Revista Studia Universitatis Babeş-Bolyai Historia a apărut din anul 1956 cu o frecvenţă bianuală. Concepută în două fascicole anual, a reprezentat autoritatea academică a istoricilor de la Universitatea din Cluj.

De-a lungul a peste cinci decenii revista a promovat o problematică istoriografică inovatoare metodologic şi tematic, convergentă istoriei generale şi naţionale.

Teme de istorie medievală, modernă şi contemporană, aspecte vizând istoria socială, istoria instituţiilor laice şi ecleziastice, istoria mentalităţior, istoria istoriografiei, istoria ideilor şi a vieţii intelectuale, istoria vieţii religioase, noua istorie, impactul dezbaterilor legate de profesiune şi profilul intelectual al istoricului au marcat formarea şi consacrarea istoriei în câmpul cunoaşterii contemporane.

La conducerea seriei Historia s-au aflat personalităţi remarcabile ale comunităţii academice din Cluj, iar colegiul editorial al revistei a cuprins cercetători şi profesori din România şi străinătate.

Încă de la debut revista s-a arătat interesată de promovarea istoricilor consacraţi şi de asemenea s-a integrat procesului formativ, oferind un suport instituţional indispensabil în prelungirea procesului didactic universitar.

În aceste condiţii, revista a găsit un ecou amplu în mediile academice din întreaga lume, fiind o „monedă” de schimb cultural şi intelectual importantă a Universităţii Babeş-Bolyai.